Obilježena 33. obljetnica razmjene logoraša u Nemetinu

Na današnji dan, prije 33 godine, 14. kolovoza 1992., Nemetin kod Osijeka postao je “Vrata slobode” za stotine hrvatskih branitelja i civila. S ponosom i dubokim pijetetom obilježili smo ovu godišnjicu posljednje velike razmjene zatočenika iz srpskih koncentracijskih logora.

Tog povijesnog dana, nakon mjeseci, a za neke i gotovo godinu dana proživljenih strahota, zlostavljanja i ponižavanja u logorima kao što su Sremska Mitrovica, Stajićevo i Niš, 714 ljudi je ponovno ugledalo slobodno hrvatsko nebo. U razmjeni “svi za sve”, po dogovoru postignutom uz posredovanje Međunarodnog odbora Crvenog križa, oslobođeno je 573 branitelja i 141 civil.

Bio je to jedan od najvažnijih trenutaka Domovinskog rata, dan koji je mnogim zatočenicima bio kao “drugi rođendan”, dan kada su se suze patnje pretvorile u suze radosnice, a očaj u nadu.

Sjećanje na Nemetin trajna je opomena na strašne patnje koje su proživjeli naši heroji, ali i podsjetnik na snagu i hrabrost kojom su se vratili u slobodu. Danas, mi smo ti koji moramo nastaviti čuvati uspomenu na njihovu žrtvu i prenositi istinu o tom vremenu na buduće generacije.

U  programu su sudjelovali preživjeli logoraši, članovi njihovih obitelji, TS Biseri, predstavnici braniteljskih udruga te lokalne i državne vlasti — uključujući županicu Osječko-baranjske županije Natašu Tramišak, dogradonačelnika grada Osijeka Dragana Vulina,gradonačelnika Vukovara Marijana Pavličeka, predsjednika HDLSKL-a Zdravka Komšića, kao i predsjednika HDLSKL-a za Osječko-baranjsku županiju Damira Buljević.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.